همه چیز در مورد قهوه

قهوه چیست ؟

قهوه چیست؟

قهوه، یکی از رایج ترین نوشیدنی هایی است که در دنیای امروز طرفداران زیادی دارد . این نوشیدنی بی نظیر و پرخاصیت از دانه های گیاه قوه به دست می آید . دانه های قهوه پس از بو دادن و آسیاب آماده مصرف هستند .
این گیاه بومی منطقه نیمه گرمسیری در آمریکا و هم چنین مناطقی از جزایر جنوبی و جنوب شرق آسیا می باشد . گیاه قهوه در آفریقا کشف و از این کشور به دیگر نقاط جان پخش شد . در حل حاضر قهوه در ۷۰ کشور کشت و پرورش داده می شود .
برای تولید پودر قهوه ، ابتدا میوه قهوه را که رسیده است چیده و خشک می کنند . سپس خشک شده میوه قهوه را برشته کرده و در پایان آسیاب می نمایند .


جالب است بدانید قهوه دارای خاصیت اسیدی می باشد و هم چنین وجود کافئین بالا در آن ممکن است موجب تحریک انسان شود .در ادامه با مفهوم عبارت قهوه چیست؟بیشتر آشنا میشویم.


واژه شناسی قهوه

واژه شناسی قهوه و اصل قهوه چیست؟را باهم بخوانیم

بسیاری از فرهنگ نویسان معتقدند که واژه قهوه به زبان عربی باز می گردد . این نام عربی شده دو کلمه کفا یا کافا می باشد و در حقیقت نام منطقه ای است که برای نخستین بار قهوه در آن رشد و نمو یافت . عده ای دیگر بر این باورند که قهوه از فعل قها به معنی بی اشتها بودن است . چرا که در گذشته تصور بر این بود که این نوشیدنی موجب بی اشتهایی در افراد می شود .
همچنین عده ای دیگر معتقدند که این واژه نام یک نوع شراب بوده است و بعد برای این گیاه انتخاب شده است .


شاید برایتان جالب باشد تا بدانید ابو علی سینا نیز در کتاب خود نام این گیاه را آورده است و گفته که در آن زمان ایرانیان نام این گیاه را بونو نامیده اند . ابن سینا در زمان خود از قهوه برای درمان بیمارانی که افسردگی داشته اند ، استفاده می کرده است .


تاریخچه قهوه

از آن جایی که دین اسلام مصرف هر گونه نوشیدنی های الکی را حرام می دانست ، قهوه جایگزینی مناسب برای آن شد . محبوبیت قهوه از قرن ۱۳ میلادی آغاز و تا قرن ۱۵ میلادی در کشورهایی مانند مصر، شام، عثمانی ادامه داشت .
پس از آن در اوایل قرن ۱۶ میلادی، قهوه از دو طریق وارد اروپا شد . بعد از گذشت دویست سال استفاده از قهوه در سراسر اروپا رایج شد .
هم چنین ورود قهوه به ایران را از زمان شاه طهماسب اول می دانند . یعنی آغاز این فرهنگ در کشورمان به قرن نهم میلادی باز می گردد .


خواص قهوه


کاهش درد

یکی از خواص قهوه ، کاهش درد است. بر اساس مقاله ای که در ماه مارس ۲۰۰۷ در مجله “درد” به چاپ رسیده است ، ۲ فنجان قهوه می تواند درد ماهیچه پس از ورزش را تا ۴۸% کاهش دهد.


افزایش فیبر بدن

با نوشید یک فنجان قهوه در روز ، ۱.۸ گرم از فیبر بدن شما را تامین می کند


محافظت از کبد

مطالعات دیگری نشان می دهد که قهوه می تواند از کبد محافظت کند. هم قهوه و هم قهوه بدون کافئین می تواند سطح انزیم های کبد را کاهش دهد.


کم کردن خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲

یکی دیگر از خواص قهوه ای می باشد که کسانی که ۶ فنجان یا بیشتر قهوه در روز می نوشند ،۲۲% ریسک کمتری برای ابتلا به دیابت را دارند. نتیجه تحقیقات دکتر فرانک هو از دانشگاه هاروارد نشان می دهد ریسک دیابت نوع دوم تا %۹۵ برای هر فنجان قهوه مصرفی کاهش می یابد. قهوه بدون کافئین نیز تا میزان ۶% کاهش را نشان می دهد.


کاهش ابتلا به بیماری الزایمر

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد که مصرف کافئین می توانند افراد را در برابر بیماری الزایمر محافظت کند.


کاهش خطر خودکشی و افسردگی

مطالعه ۱۰ ساله بر روی ۸۶ هزار پرستار زن نشان دهنده کاهش خطر خودکشی در میان مصرف کنندگان قهوه است. مطالعه دیگری که توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شد نشان داد زنانی که ۴ یا چند فنجان قهوه می نوشند ، ۲۰%کمتر از افسردگی رنج می برند.


حفاظت در برابر پارکینسون

دیگر خواص قهوه این است که نوشیدن آن خطر بیماری پارکینسون را کم میکند .حتی زمانی که عوامل ژنتیکی هم وجود داشته باشد.


مصرف کنندگان قهوه کمتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند

در کنار اینکه باید رژیم غذایی سالمی داشت .ولی در رابطه با خواص قهوه محققان کره ای دریافته اند که اشخاصی که روزانه ۳ تا ۵ فنجان قهوه می نوشند. نشانه های اولیه بیماری های قلبی در انها کمتر مشاهده می شود.


قهوه خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد

حتی مصرف متعادل قهوه می تواند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۲۶% کاهش می دهد. این مزیت حفاظتی با مصرف بیشتر افزایش می یابد.

++ برای خرید قهوه فوری کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *