افسانه کشف چای

افسانه های کشف چای

چای، این نوشیدنی دلچسب و بی نظیر از کجا وارد زندگی بشر شد ؟ پیدایش چای از کدام کشور و کدام دوره است ؟ چه رازی پشت کشف چای نهفته است ؟ جالب است بدانید که افسانه های بسیار زیادی برای کشف چای بیان شده است که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم. شاید خواندن این مطالب برایتان جذاب باشد. با ما همراه باشید.
قدیمی ترین افسانه ای که برای پیدایش چای بیان شده است، به خاستگاه آن یعنی کشور چین باز می گردد. طبق این افسانه در زمان های دور درویشی در یک کوهستان به مراقبه مشغول بود که از شدت خستگی و فشار کار چشم هایش بسته میشده و به خواب می رفته است. درویش از این وضع خود کلافه شده و پلک های خود را درآورده و به درون کوهستان پرتاب کرده است. گویند از پلک های شخص سالک گیاهی روییده به نام چای که آن را هدیه ای از طرف خداوند می دانند برای افراد تا خستگی خود را برطرف کنند.
افسانه دیگری حکایت از این دارد که در ۵۰۰۰ سال پیش یکی از امپراطوران چینی فنجانی آب داغ را در دست داشته است که باد شدیدی می وزد. طی وزش این باد برگی از گیاه چای درون فنجان می افتد و عطر دلنشینی از آن بلند می شود و طعم خوبی که به آب جوش می دهد باعث می شود که از آن پس نوشیدن چای مرسوم شود.
در افسانه ای دیگر مرسوم شدن نوشیدن چای را به گونه ای دیگر بیان کرده اند. شن یونگ یکی از امپراطورهای چینی است که اعتقاد داشته بهترین راه استفاده از آب، مصرف آن بعد از جوشاندن است. به همین خاطر یک روز به صورت اتفاقی چند برگ چای درون ظرف آب جوش می افتد . امپراطور نیز آن را نوشیده و به خاطر طعم و رایحه ای که داشته است ، استفاده و نوشیدن چای را در چین مرسوم می کند.
افسانه بعدی برای کشف چای مربوط به یک تبعیدی است. یکی از امپراطوران چین فردی خطاکار را تنبیه کرده و از شهر تبعیدش می کند. مرد پناهگاه و جایی برای استراحت و زندگی نداشته است به همین خاطر از گرسنگی و خستگی زیاد به بیابان و جنگل ها سر میگذارد. پس از گذشت چند روز در جنگل از شدت گرسنگی تصمیم می گیرد تا از برگ درختان تغذیه کند. در این بین به درختی برخورد می کند که برگ های به ظاهر بهتری داشته و شروع به خوردن می کند که در کمال ناباوری می بیند توان از دست رفته اش را بازیافت. فرد به شهر باز می گردد و داستان زنده ماندنش را برای یکی از دوستانش که در دربار امپراطور بوده تعریف می کند. خبر به امپراطور می رسد و او را احضار می کند. پس از آن درخت را پیدا کرده و از برگ های آن برای طبابت استفاده می کرده اند.
افسانه جدیدتری وجود دارد که کشف چای را به شکارچیان ربط می دهد. در روزگاران دور چند شکارچی به منظور شکار به جنگل رفتند. گوشت های شکار را درون ظرفی گذاشته و روی آن را با برگ های درخت چای می پوشانند. پس از آن به شکار خود ادامه می دهند و پس از بازگشت متوجه می شوند که گوشت های قبلی له شده اند . این موضوع را با طبیب در میان می گذارند. طبیبان پس از تحقیق در این زمینه در می یابند که برگ چای برای هضم بهتر و پخت سریع گوشت بسیار موثر است.


بیشتر بدانیم …
شما نیز اگر افسانه یا داستانی در این باره می دانید یا خوانده اید در قسمت دیدگاه برای ما به اشتراک بگذارید تا ما هم بیشتر بدانیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *