تاثیر چای ماسالا روی کرونا

چای ماسالا و ماه رمضان کرونایی

چای ماسالا و ماه رمضان کرونایی !!! چای ماسالا احتمالا در کاهش گرسنگی و جلوگیری از پرخوری شما در طول روز مؤثرتر از سایر انواع چای است.

ماه رمضان

چای ماسالا و ماه رمضان کرونایی !! ماه مبارک رمضان ارزشمندترین مقطع زمانی در طول سال است . خداوند روزه گرفتن را بر مسلمین واجب نموده است . بر اساس احادیث نبوی هر عبادت در این ماه ثواب هفتصد برابر نسبت به سایر ماه‌ها دارد.

اوج این عظمت را می‌توان در شب قدر مشاهده نمود که قرآن آن را برتر و بهتر از هزار ماه دانسته است . از این رو شناخت اهمیت و ارزش این ماه برای آمادگی روحی بسیار ضروری است،

علاوه بر این عبادت سازنده و مؤثر در این ماه نیازمند دانستن احکام آن است . تا فرد مسلمان با آگاهی از احکام بتواند علاوه بر روزه گرفتن از برکات معنوی آن نیز بهره‌مند گردد.

توصیه های کرونایی برای روزه داران

به تازگی مطالعاتی در رابطه با اثرات روزه داری بر سلامت انجام شده است . نتایج مطالعات نشان می دهد که روزه داری در افرادی که کمتر از ۶۵ سال سن دارند و سابقه بیماری زمینه ای خاصی ندارند، می تواند یکی از راهکارهای ارتقا دهنده سطح سلامت باشد.

بر اساس مطالعات جدید، روزه داری اثرات منفی بر سیستم ایمنی نداشته و سبب افزایش احتمال بروز بیماری کرونا نمی شود . زیرا ثابت شده که در شرایط روزه داری، سطح ایمنوگلوبین ها که فاکتورهای ایمنی بدن هستند، افزایش می یابد.

بنابراین به شرط اینکه هیچ وعده غذایی شامل افطار، شام و سحر حذف نشود و مواد مغذی و مایعات کافی استفاده شود . نگرانی از نظر تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایام روزه‌داری و خطر ابتلا به این بیماری کاهش می‌یابد.

توصیه های تغذیه ای در وعده سحری

وعده سحری مهمترین وعده ای است که فرد روزه دار باید استفاده کند . حذف آن باعث ضعف و کمبود مواد مغذی خواهد شد. توصیه می شود وعده سحری ، کم حجم و پرکالری باشد . و در کنار آن کم نمک، کم چرب و کم شیرینی باشد . زیرا نمک، چربی ها و شیرینی از عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن هستند.

اگر وعده سحری شیرین استفاده شود، ترشح انسولین در بدن افزایش پیدا می کند . که می تواند یکی از عوامل احساس گرسنگی زودرس در افراد باشد. برای وعده سحری باید منابع کربوهیدرات ‌های پیچیده و دارای فیبر انتخاب شود . که قند خون را به آهستگی افزایش می ‌دهند . مانند غلات کامل، حبوبات، سبزی ها و میوه ها که فیبر موجود در آن ها، به حفظ قند خون در طول روزه داری کمک می ‌کند.

با توجه به اینکه خشکی دهان و کم آبی بدن از عوامل خطر بیماری کرونا هستند . توصیه می شود در وعده سحری، مایعات بیشتری استفاده شود . در کنار آن میوه ، سالاد، سبزی خوردن، لیموترش یا سبزی هایی که آب میان بافتی بیشتری دارند استفاده شود . مثل کاهو، خیار، گوجه فرنگی و در مقابل مصرف نوشابه های گازدار، شربت ها، چای پررنگ و قهوه توصیه نمی شود.

استفاده از سایر مواد غذایی پرفیبر مانند  دانه چیا، تخم شربتی، حبوبات، جو دوسر در وعده سحر به دلیل اینکه تامین آب بدن برای مدت طولانی تر و همچنین جلوگیری از یبوست را به همراه دارد، توصیه می شود. مصرف حبوبات که به کاهش گرسنگی نیز کمک می کند توصیه می شود بهتر است برنج مخلوط با حبوبات مصرف شود.

توصیه می شود در وعده سحری از مصرف هرگونه شیرینی، زولبیا، بامیه و موارد مشابه و غذاهای سرخ شده و چرب پرهیز شود . زیرا علاوه بر اینکه عامل تضعیف سیستم ایمنی است ، تشنگی در طول روز را هم بیشتر می کند.

توصیه های تغذیه ای در وعده افطار

وعده افطار بهتر است با یک مایع گرم مثل آب گرم ، چای کمرنگ یا شیر گرم شروع شود . در کنار آن از یک منبع کربوهیدرات ساده مثل عسل ، کشمش ، مویز، خرما یا انجیر استفاده شود.

برای وعده افطار باید از غذاهای سبک استفاده کنیم .

نان سبوس دار با پنیر و سبزی

مغزها

شیر برنج و فرنی

انواع سوپ

آش کم چرب

سبزی های پخته مثل کدو ، کلم و هویج

انتخاب های مناسبی اند .

توصیه می شود مصرف مواد قندی و شیرین مثل حلوا، شله زرد ، زولبیا و بامیه که دارای مقادیر بالای اسیدهای چرب اشباع و ترانس علاوه بر قند هستند، محدود شود . زیرا علاوه بر اینکه عامل دریافت انرژی اضافی است، به تضعیف سیستم ایمنی هم منجر می شود.

نکته آخر اینکه ، پس از شام و تا قبل از خواب ، مصرف میوه و مایعات کافی برای جبران کم آبی بدن و حفظ سلامت و ایمنی بدن باید لازم است . توصیه میشود که بین افطار تا سحر ۸ تا ۱۲ لیوان مایعات که بایدمصرف شود . مصرف فراوان سبزی و میوه بین افطار و شام . در فاصله زمانی بین افطار تا سحر به دلیل اینکه منبع خوبی از مواد مغذی تقویت کننده سیستم ایمنی است . باید مورد توجه باشد.

چای ماسالا و تاثیر آن در روزه داری راحت تر

چای ماسالا و ماه رمضان کرونایی !!! با مصرف چای ماسالا کاهش گرسنگی و جلوگیری از پرخوری شما در طول روز مؤثرتر از سایر انواع چای است. ترکیبات موجود در نوع چای سیاه مورد استفاده در ساخت چای ماسالا ممکن است باعث تجزیه چربی شود و به کاهش تعداد کالری بدن شما از مواد غذایی کمک کند . این چای حاوی زنجبیل است که خواص ضدتهوع آن مشهور است و برای کمک به روزدارانی که در روز احساس تهوع دارند بسیار مفید می باشد .

چای ماسالا همچنین حاوی دارچین، میخک و هل است . که همگی دارای خواص ضد باکتریایی هستند . که به نظر می‌رسد به جلوگیری از مشکلات گوارشی ناشی از عفونت‌های باکتریایی کمک می‌کند . فلفل سیاه، یکی دیگر از عناصر موجود در چای ماسالا، دارای خواص ضد باکتریایی مشابه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *