“چای ماسالا” معجزه ی برای شادابی و رفع خستگی

چای ماسالا به علت خواص فوق العاده و همچنین خاصیت رفع خستگی به چای ورزشکاران معروف است.

برای عصرانه در این  روزهای پر استرس و کسل کننده چای ماسالا پیشنهاد جذابی است که می‌تواند خستگی شما را با احساس شادابی و خوشی جایگزین کند.

چای ماسالا چطور خستگی را برطرف میکند ؟

چای ماسالا می تواند سطح انرژی را بهبود بخشد و فرد را باهوش تر کند. نوشیدن آن می تواند به افراد این حس را القا کند که کمتر احساس خستگی کنند و سطح انرژی آن ها را افزایش دهد. دلیل این امر محرکی به نام کافئین است٬ بعد از نوشیدن آن، کافئین جذب خون می شود و از آنجا، به مغز انتقال می یابد. در مغز، کافئین آدنوزین انتقال دهنده عصبی را مسدود می کند. وقتی این اتفاق بیفتد، میزان انتقال دهنده های عصبی دیگر مانند نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می یابد و منجر به شلیک بیشتر نورون ها می شود.

چای ماسالا و عملکرد مغز

بسیاری از مطالعات کنترل شده در انسان نشان می دهد که چای ماسالا بخاطراستفاده از ادویه های معطر با طبع گرم در ترکیبات خود جنبه های مختلف عملکرد مغز را بهبود می بخشد – از جمله حافظه، خلق و خوی، هوشیاری، سطح انرژی، زمان واکنش و عملکرد ذهنی عمومی.

چرا چای ماسالا انرژی زاست ؟

افئین موجود در چای ماسالا خاصیت انرژی بخشی دارد. جالب است بدانید ادویه جات به کار رفته در این نوشیدنی پرخاصیت باعث شده عوارض جانبی کافئین موجود در آن نسبت به سایر انواع چای تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

چای ماسالا و رفع خستگی

نوشیدن ۱ فنجان چای ماسالا برای رفع خستگی بعد از یک روز سخت کاری معجزه می کند زیرا تانین موجود در این چای، بدن را احیا کرده و کافئین نیز به افزایش انرژی و هوشیاری کمک می کند.

چای ماسالا آرامبخش است ؟

از آنجایی که ترکیبات موجود در چای ماسالا ادویه هایی با خاصیت آرامبخش بودن همچون زنجبیل ، دارچین ، هل و رازیانه است لذا این دمنوش بسیار آرامبخش بوده و تقویت کننده سیستم عصبی است. افرادی که دچار ضعف اعصاب هستند و یا به دلیل حجم زیاد کار، عصبی و خسته می شوند، با مصرف این چای به آرامش روانی بسیار چشمگیری خواهند رسید.

مبارزه با افسردگی

افسردگی یک اختلال روانی جدی است که باعث کاهش چشمگیر کیفیت زندگی می شود و در بین خانم ها بسیار رایج است و در حال حاضر میلیون ها نفر در جهان دچار افسردگی بالینی هستند. در تحقیقی در دانشگاه هاروارد که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، زنانی که روزانه ۲ فنجان یا بیشتر چای ، قهوه یا چای ماسالا می نوشند ، ۲۰٪ خطر افسردگی کمتر داشته اند.

خواص هل

هل با خاصیت نشاط آوری و ازدیاد انرژی یکی از بهترین گیاهان ضدافسردگی به شمار می رود ، مصرف هل یکی از بهترین گزینه ها در توان مقابله با مشکلات با خاصیت آرامش بخشی می باشد .

هل نشاط آور است و سلامت کلیه ها، ریه ها و قلب را بهبود می بخشد . هل، سیستم عصبی، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی را آرام می کند و همین خود دلیلی واضح و ساده است برای اینکه برای آرامش اعصاب و روان .

خواص دارچین

دارچین اثر آرام کنده و شاد کننده دارد و از بسیاری از داروهای آرام بخش بهتر است. در حقیقت می‌توان گفت دارچین، والیوم گیاهی است، زیرا در دارچین ماده ای به نام Cinnamodehyde وجود دارد که روی حیوانات و انسان اثر آرام بخش دارد.

خواص زنجبیل

زنجبیل حاوی خواص آرام‌بخش است از این رو ممکن است استرس و تنش‌های روحی را کم کند. متخصصان تغذیه تاکید دارند نوشیدن یک فنجان چای زنجبیل در روز می‌تواند به بهبود خلق و خو کمک کند و استرس را کاهش دهد.

خواص رازیانه

رازیانه یکی از داروهای گیاهی مفید برای درمان برخی از رایج ترین علائم اضطراب از جمله اختلالات تغذیه ای، سرفه های عصبی و آسم مفید می باشد.

سخن آخر

و در پایان بدون هیچ تبلیغ تجاری چای ماسالا با توجه به ترکیبات گرم معطر و آرامبخشی که دارد واقعا یک نوشیدنی آرامبخش و برای رفع خستگی بسیار مفید است . در این روزهای پر استرس و پرمشغله از نوشیدن این چای برای به دست آوردن انرژِی و شادابی خود غافل نباشید و حال خوب را به خود و عزیزانتان هدیه کنید …

با آروزی سلامتی و نشاط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *