چای ماسالا و شادابی و رفع خستگی

چای ماسالا و شادابی

چای ماسالا به علت خواص فوق العاده همچون شادابی و رفع خستگی به چای ورزشکاران معروف است.

چای ماسالا با ایجاد شادابی و رفع خستگی برای عصرانه در این  روزهای پر استرس و کسل کننده پیشنهاد جذابی است .

این چای چطور خستگی را برطرف میکند ؟

چای ماسالا با ایجاد شادابی و رفع خستگی می تواند سطح انرژی را بهبود بخشد و فرد را باهوش تر کند.

نوشیدن چای ماسالا می تواند به افراد این حس را القا کند که کمتر احساس خستگی کنند و سطح انرژی آن ها را افزایش خواهد داد . دلیل این امر محرکی به نام کافئین است٬ بعد از نوشیدن آن، کافئین جذب خون خواهد شد و از آنجا، به مغز انتقال می یابد. در مغز، کافئین آدنوزین انتقال دهنده عصبی را مسدود می کند.

وقتی این اتفاق بیفتد . میزان انتقال دهنده های عصبی دیگر مانند نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می یابد و منجر به شلیک بیشتر نورون ها می شود .

چای ماسالا و عملکرد مغز در ایجاد شادابی و رفع خستگی

بسیاری از مطالعات کنترل شده در انسان نشان داده است . که چای ماسالا بخاطراستفاده از ادویه های معطر با طبع گرم در ترکیبات خود جنبه های مختلف عملکرد مغز را بهبود می بخشد – از جمله حافظه، خلق و خوی، هوشیاری، سطح انرژی، زمان واکنش و عملکرد ذهنی عمومی .

چرا چای ماسالا انرژی زاست ؟

افئین موجود در چای ماسالا خاصیت انرژی بخشی دارد . جالب است بدانید . ادویه جات به کار رفته در این نوشیدنی پرخاصیت باعث شده عوارض جانبی کافئین موجود در آن نسبت به سایر انواع چای تا حد زیادی کاهش پیدا کند .

چای ماسالا و شادابی و رفع خستگی

نوشیدن ۱ فنجان چای ماسالا برای رفع خستگی بعد از یک روز سخت کاری معجزه می کند . زیرا تانین موجود در این چای، بدن را احیا کرده و کافئین نیز به افزایش انرژی و هوشیاری کمک می کند.

چای ماسالا آرامبخش است ؟

از آنجایی که ترکیبات موجود در چای ماسالا ادویه هایی با خاصیت آرامبخش بودن همچون زنجبیل ، دارچین ، هل و رازیانه است لذا این دمنوش بسیار آرامبخش بوده و تقویت کننده سیستم عصبی است. افرادی که دچار ضعف اعصاب هستند و یا به دلیل حجم زیاد کار، عصبی و خسته می شوند . با مصرف این چای به آرامش روانی بسیار چشمگیری خواهند رسید .

مبارزه با افسردگی

افسردگی یک اختلال روانی جدی است که باعث کاهش چشمگیر کیفیت زندگی می شود و در بین خانم ها بسیار رایج است و در حال حاضر میلیون ها نفر در جهان دچار افسردگی بالینی هستند. در تحقیقی در دانشگاه هاروارد که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، زنانی که روزانه ۲ فنجان یا بیشتر چای ، قهوه یا چای ماسالا می نوشند ، ۲۰٪ خطر افسردگی کمتر داشته اند.

خواص هل

هل با خاصیت نشاط آوری و ازدیاد انرژی یکی از بهترین گیاهان ضدافسردگی به شمار می رود ، مصرف هل یکی از بهترین گزینه ها در توان مقابله با مشکلات با خاصیت آرامش بخشی می باشد .

گیاه هل نشاط آور است و سلامت کلیه ها، ریه ها و قلب را بهبود می بخشد . هل، سیستم عصبی، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی را آرام می کند و همین خود دلیلی واضح و ساده است برای اینکه برای آرامش اعصاب و روان .

دارچین و خاصیت های آن

دارچین اثر آرام کنده و شاد کننده دارد و از بسیاری از داروهای آرام بخش بهتر است. در حقیقت می‌توان گفت دارچین، والیوم گیاهی است، زیرا در دارچین ماده ای به نام Cinnamodehyde وجود دارد که روی حیوانات و انسان اثر آرام بخش دارد.

زنجبیل و خواص آن

زنجبیل حاوی خواص آرام‌بخش است از این رو ممکن است استرس و تنش‌های روحی را کم کند. متخصصان تغذیه تاکید میکنند نوشیدن یک فنجان چای زنجبیل در روز به بهبود خلق و خو کمک میکند و استرس را کاهش میدهد.

درباره رازیانه

رازیانه یکی از داروهای گیاهی مفید برای درمان برخی از رایج ترین علائم اضطراب از جمله اختلالات تغذیه ای، سرفه های عصبی و آسم مفید می باشد.

سخن آخر

و در پایان بدون هیچ تبلیغ تجاری چای ماسالا با توجه به ترکیبات گرم معطر و آرامبخشی که دارد واقعا یک نوشیدنی آرامبخش و برای رفع خستگی بسیار مفید است . در این روزهای پر استرس و پرمشغله از نوشیدن این چای برای به دست آوردن انرژِی و شادابی خود غافل نشویم و حال خوب را به خود و عزیزانتان هدیه میدهیم …

با آروزی سلامتی و نشاط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *