بادیان ختایی

بادیان ختایی ادویه ماسالا

بادیان ستاره ای یا بادیان ختایی در واقع پوسته سخت میوه نوعی از درخت بادیان است. که از نظر علمی با نام Illicium verum شناخته می شود. و یکی از ادویه های اصلی چای ماسالا می باشد .

  • بادیان ستاره ای چیست
  • ختایی بادیان در طب سنتی
  • طبع بادیان ستاره ای
  • ادویه بادیان ستاره ای
  • بادیان ستاره ای برای سلامتی

بادیان ستاره ای چیست؟

ستاره ای یا بادیان ختایی در واقع پوسته سخت میوه نوعی از درخت بادیان است که از نظر علمی با نام Illicium verum شناخته می شود .

این میوه که در جنوب شرقی آسیا و مناطقی از چین، برداشت می شود، بیشتر به عنوان ادویه در تهیه غذاهای خاص استفاده می شود . 
نام بادیان ستاره ای ترکیبی از شکل و شباهت این میوه در عطر و طعم با بادیان است.

اگرچه این دو گیاه در اصل به هم ربطی ندارند، اما وجود گل آنتول در هر دو آن ها، طعم متمایز بادیان را فراهم می کند، که همین امر باعث محبوبیت آن در پخت و پز شده است . 

بادیان ختایی در طب سنتی

این ادویه ستاره ای شکل، به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی فعال ، به ویژه ترکیباتی که در روغن بادیان ستاره ای یافت می شود ، بسیار محبوب است .

این گیاه همچنین حاوی ترکیبی به نام اسکیمیک اسید است که قسمت بسیار مهمی از داروهای ضد آنفلوانزا در سراسر جهان می باشد .

استخراج و فرآوری اسید اسکیمیک یک سال زمان می برد ، بنابراین هزینه این گیاه تا حد زیادی توسط تقاضای جهانی داروهای آنفلوانزا تعیین می شود .

به همین دلیل بادیان ستاره ای به شکل خالص نیز در طب سنتی مورد توجه قرار دارد و استفاده از آن توصیه می شود .
با این حال، این گیاه به دلیل عطر و طعم و شباهت زیادی که به بادیان دارد و همچنین تراکم غنی مواد مغذی در آن، هزاران سال است که برای کاربردهای پزشکی، آشپزی و سنتی استفاده می شود .

طبع بادیان ستاره ای

بادیان ستاره ای دارای طبع گرم و خشک است . از این گیاه می توان برای ایجاد تعادل در غذاهایی با طبع سرد استفاده کرد .

البته بهتر است افرادی که طبع گرم دارند ، برای جلوگیری از مشکلات مزاجی ، در مصرف بادیان ستاره ای زیاده روی نکرده و حد اعتدال را رعایت کنند .

ادویه بادیان ستاره ای

بادیان ستاره ای علاوه بر زیبایی ، دارای عطر و طعم مطلوبی است که عطر و طعم گرمی را به ادویه کاری، سوپ، خورشت، غذا های پخته ، چای ماسالا و حتی اسموتی ها اضافه می کند . 

بادیان ستاره ای برای سلامتی

از مهم ترین مزایای بادیان ستاره ای بر سلامتی می توان به توانایی آن در کاهش خطر ابتلا به سرطان، تقویت سلامت پوست ، جلوگیری از عفونت های قارچی، تقویت سلامت ریه، تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به هضم بهتر غذا، تقویت جریان خون و کمک به خواب بهتر اشاره کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *