چای و دمنوش های آرامبخش

چای و دمنوش های گیاهی به علت خواص آرام بخشی که دارند، علائم مرتبط با استرس مزمن، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهند .

تاثیر دمنوش ها بر اعصاب

۱- هیدراته کردن بدن: بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب آب کمتری مصرف می کنند . و این امر همیشه علائم اضطراب را بدتر می کند .

مصرف هر نوع نوشیدنی می تواند مفید باشد ، اما چای یا دمنوش های گیاهی که مواد شیمیایی به آن ها اضافه نشده است یک نوشیدنی ایده آل هستند . که حاوی مواد افزودنی نیستند و می توانند به سلامت شما کمک کنند .

۲- خواب راحت تر: کیفیت خواب با سلامت انسان ارتباط مستقیمی دارد .

خواب به بدن اجازه میدهد از نظر جسمی و روحی خود را بازسازی کند . چای یا دمنوش های گیاهی که از دل طبیعت خارج میشود. به آرامش انسان کمک میکند.

 در صورتی که در دچار کابوسهای شبانه هستید و یا دیر خوابتان میبرد چای یا دمنوش های گیاهی آرامش بخش را قبل از خواب میل کنید .

۳- مواد مغذی موجود در دمنوش ها:

 کمبود برخی از مواد معدنی مانند روی، منیزیوم، آهن و برخی ویتامینها مانند ویتامین B باعث برهم خوردن خلق و خو میشود . که دمنوش ها به برطرف کردن این کمبود یاری میرسانند .

۴- هضم غذا و کاهش کلسترول: دمنوش ها با کمک خود به هضم غذا بدن را در هضم یاری میکنند . و توان بدن بالاتر میرود که این موجب آرامش فرد و برطرف شدن حس کسالت وی بعد از غذا میشود .

۵- ریلکس کردن: مصرف دمنوش ها و چای (ترجیحا چای سبز، چای اولونگ و چای سفید که کافئین کمتری دارند) یک فعالیت آرام است . این چیزی است که شما در هنگام داشتن اضطراب به آن نیاز دارید .

افراد در زمان استرس و عصبانیت حالت بی قراری پیدا میکنند و فعالیت شتابزده دارند . در این هنگام بهانه ی مصرف دمنوش و چای یک فرصت برای نشستن در اختیار فرد قرار میدهد . که باعث افزایش تمرکز و تنفس منظم تر میشود که می تواند برای ذهن بسیار مناسب باشد.

چای و دمنوش گیاهی بابونه و اسطوخودوس :

بابونه گیاهی است با طبیعت گرم ، که دمنوش آن موجب آرامش اعصاب می شود .

در واقع این گیاه آرام بخش دستگاه عصبی مرکزی است . مصرف این گیاه به مبتلایان سردردهای میگرنی ، اضطراب، بی‌خوابی، صرع و تشنج توصیه می‌شود . بابونه همچنین نقش مؤثری در درمان مالیخولیا (جنون) دارد .

طرزتهیه

دو قاشق غذاخوری بابونه را در یک قوری چینی بریزید.

و یک قاشق اسطوخودوس به آن اضافه کنید دو لیوان آب جوش به آن اضافه کنید ، دمنوش را بیست دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا دم بکشد .

چای سبز

این چای ترکیباتی شامل کاروتن، نیکوتنیک ، رایبوفلاوین و تئوفیلین است . که دارای فوایدی مانند آرامبخش مغز، ضدتشنج و تقویت کننده اعصاب است . و هم چنین فعالیت‌های فکری فرد را افزایش می‌دهد. اسید آمینه‌ ی تیانین موجود در چای سبز نقش یک آرام بخش را برای مغز ایفا می ‌کند .

طرزتهیه

برای هر نفر ۱ قاشق مرباخوری چای سبز را در قوری ریخته . و به ازای هر یک قاشق ، ۱ لیوان آب داغ با دمای ۸۰ تا ۸۵ درجه به آن اضافه کرده . و درب قوری را به مدت ۷ تا ۸ دقیقه بگذارید . سپس آن را بنوشید . چای سبز مانند چای سیاه نیازی به دم کردن روی حرارت ندارد .

دمنوش ریشه سنبل الطیب و بادرنجبویه

لیارین موجود در سنبل الطیب با بهبود سطوح GABA ، باعث آرامش شده . و با حفظ سطح سروتونین به درمان استرس و اضطراب کمک می‌کند . همچنین اسید والرنیک و والرنول موجود در عصاره ریشه سنبل الطیب به عنوان ضد اضطراب طبیعی عمل می‌کنند .

اختلال دیگر در افراد مبتلا به اضطراب ، بی‌خوابی است . بنابراین، در آن شب‌هایی که ذهن شما نیازمند یک خواب شیرین است، یا شدت استرس تان زیاد است، از این دمنوش استفاده کنید .

طرز تهیه

مخلوط برگ بادرنجبویه و سنبل الطیب را داخل توری قوری ریخته ودرآب سرد نگه میداریم .تا مایع شفافی حاصل شود . سپس آن را داخل آب جوش قوری ریخته و چند دانه هل به آن اضافه می کنیم و آن را روی شعله ملایم قرارمی دهیم تا به آرامی دم بکشد .

چای و دمنوش گیاهی گل گاو زبان

گل گاوزبان یکی از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت اعصاب است . و به دلیل خواص شادی آور و آرام بخش طبیعی که دارد به درمان استرس ، اضطراب و افسردگی کمک می کند .

تحقیقات نشان داده که دمنوش گل گاوزبان به دلیل خواص آرام بخش طبیعی که دارد. می تواند بی خوابی شبانه را درمان کند . در طب سنتی از چای گل گاوزبان برای درمان وسواس در افراد استفاده می شود.

طرز تهیه

۲ گرم از گل و برگ های خشک شده گل گاوزبان را در نیم لیتر آب داغ (دمای ۸۰ درجه) بریزید تا ۱۰ دقیقه بماند تا دم بکشد . دمنوش گل گاوزبان آماده است .می توایند یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید و بنوشید .

چای ماسالا هندی

از آنجایی که ترکیبات موجود در چای ماسالا ادویه هایی با خاصیت آرامبخش بودن همچون زنجبیل ، دارچین ، هل و رازیانه است لذا این دمنوش بسیار آرامبخش بوده و تقویت کننده سیستم عصبی است .

افرادی که دچار ضعف اعصاب هستند و یا به دلیل حجم زیاد کار ، عصبی و خسته می شوند ، با مصرف این چای به آرامش روانی بسیار چشمگیری خواهند رسید .

طرز تهیه

برای تهیهٔ چای ماسالا ترکیبات میخک، دارچین، زنجبیل، فلفل سیاه، چای سیاه و شیر را لازم دارید. اول ترکیبات دیگر جز چای را روی حرارت به همراه آب بجوشانید. وقتی که طعم ترکیبات خارج شد چای سیاه را داخل آنها ریخته .و بگذارید و ظرف را روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید .
سپس شیر داغ را داخل ترکیبات بریزید. نوشیدنی شما آماده است.

و البته علاوه بر آن میتوانید از بسته های پودر چای ماسالا فوری شرکت چای ۲۰۲۰ نیز استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *