گیاه لاغری

۱۳ گیاه موثر در کاهش وزن

در اینجا ۱۳ گیاه شگفت انگیز وجود دارد که ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند.

بر هیچ کس پوشیده نیست که آنچه در بشقاب خود قرار می دهید نقش اساسی در کاهش وزن دارد.

اما آنچه در کابینت ادویه خود نگه می دارید ممکن است به همان اندازه مهم باشد.

نشان داده شده است که بسیاری از گیاهان و ادویه جات می توانند با اشتها مبارزه کنند و چربی سوزی و کاهش وزن را افزایش دهند .

در اینجا ۱۳ گیاه شگفت انگیز وجود دارد که ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند.

شنبلیله و کاهش وزن

شنبلیله یک ادویه رایج خانگی است که از Trigonella foenum-graecum ، گیاهی متعلق به خانواده حبوبات گرفته می شود.

چندین مطالعه نشان داده است که شنبلیله ممکن است به کنترل اشتها و کاهش مصرف غذا برای کاهش وزن کمک کند .

یک مطالعه روی ۱۸ نفر نشان داد . که مکمل ۸ گرم فیبر شنبلیله در مقایسه با گروه کنترل ، احساس سیری را افزایش می دهد و گرسنگی و مصرف غذا را کاهش می دهد (۱ منبع معتبر) .

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد . که مصرف عصاره تخم شنبلیله در مقایسه با دارونما مصرف چربی روزانه را ۱۷ درصد کاهش می دهد . این منجر به مصرف کالری کمتری در طول روز شد (۲ منبع معتبر).

فلفل قرمز و کاهش وزن


فلفل قرمز یک نوع فلفل چیلی است . که به طور معمول برای طعم دادن به بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده حاوی ترکیب کپسایسین است . که به فلفل قرمز فلفل دلمه ای می بخشد و فواید بیشماری برای سلامتی دارد.

برخی تحقیقات نشان می دهد . که کپسایسین می تواند متابولیسم را کمی افزایش داده و تعداد کالری هایی را که در طول روز می سوزانید افزایش دهد (منبع ۳ ، ۴ منبع معتبر) .

کپسایسین همچنین ممکن است گرسنگی را برای کاهش وزن کاهش دهد.

یک مطالعه کوچک نشان داد . که مصرف کپسول کپسایسین باعث افزایش میزان سیری و کاهش کل کالری دریافتی می شود (۵ منبع معتبر).

مطالعه دیگری روی ۳۰ نفر نشان داد . که خوردن وعده غذایی حاوی کپسایسین سطح گرلین ، هورمون مسئول تحریک گرسنگی را کاهش می دهد (۶ منبع معتبر).

زنجبیل


زنجبیل ادویه ای است که از ریزوم گیاه زنجبیل گلدار ، Zingiber officinale تهیه می شود.

برخی از تحقیقات نشان می دهد . که زنجبیل می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند ، اغلب در طب عامیانه به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع مختلف بیماری ها استفاده می شود .

یک بررسی از ۱۴ مطالعه روی انسان نشان داد . که مکمل زنجبیل به طور قابل توجهی هم وزن بدن و هم چربی شکم را کاهش می دهد . (۷ منبع معتبر) .

بررسی دیگری از ۲۷ مطالعه روی انسان ، حیوانات و لوله آزمایش نیز به این نتیجه رسید . که زنجبیل ممکن است با افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی به کاهش وزن کمک کند و در عین حال جذب و اشتهای چربی را کاهش دهد . (منبع ۸ اعتماد).

پونه کوهی و لاغری


پونه کوهی گیاهی است چند ساله که از خانواده گیاهی نعناع ، ریحان ، آویشن ، رزماری و مریم گلی است.

حاوی کارواکرول ، یک ترکیب قوی است که ممکن است به افزایش وزن کمک کند.

یک مطالعه روی موش هایی که رژیم غذایی پرچربی داشتند یا حاوی کارواکرول بودند یا نبودند مشخص شد . کسانی که کارواکرول دریافت کرده بودند نسبت به گروه کنترل وزن و چربی بدن کمتری دریافت کردند .

همچنین مشخص شد که مکمل های کارواکرول بر برخی از ژن ها و پروتئین های خاصی که سنتز چربی را در بدن کنترل می کنند . تأثیر مستقیم می گذارد (منبع ۹).

با این حال ، تحقیقات در مورد تأثیر پونه کوهی و کارواکرول بر کاهش وزن هنوز بسیار محدود است. مطالعات مبتنی بر انسان به طور خاص فاقد آن هستند.

جینسینگ و کاهش وزن


جینسینگ گیاهی با خواص ارتقاء دهنده سلامتی است که اغلب در طب سنتی چینی به عنوان ماده اصلی مورد توجه قرار می گیرد .

می توان آن را به چند نوع مختلف از جمله کره ای ، چینی و آمریکایی طبقه بندی کرد که همه آنها به یک جنس از گیاهان جینسنگ تعلق دارند .

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این گیاه قدرتمند می تواند به کاهش وزن کمک کند.

یک مطالعه کوچک نشان داد . که مصرف جینسنگ کره ای دو بار در روز به مدت هشت هفته منجر به کاهش کمی وزن بدن و همچنین تغییر در ترکیب میکروبیوتای روده می شود . (منبع ۱۰)

به طور مشابه ، یک مطالعه روی حیوانات نشان داد . که جینسینگ با تغییر چربی و تأخیر در جذب چربی روده ای با چاقی مقابله می کند . (منبع ۱۱ اعتماد).

با این حال ، مطالعات مقیاس بزرگتر و باکیفیت تری برای بررسی تأثیر جینسینگ بر کاهش وزن در انسان مورد نیاز است .

Caralluma Fimbriata


Caralluma Fimbriata گیاهی است که اغلب در بسیاری از قرص های رژیم غذایی گنجانده شده است.

تصور می شود که با افزایش سطح سروتونین ، یک انتقال دهنده عصبی که مستقیماً بر اشتها تأثیر می گذارد ، کار می کند . (منبع ۱۲ ، ۱۳ منبع معتبر).

یک مطالعه ۱۲ هفته ای بر روی ۳۳ نفر نشان داد . که شرکت کنندگانی که Caralluma Fimbriata را مصرف کرده بودند ، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کرده بودند ، کاهش چربی شکم و وزن بیشتری داشتند (۱۴) .

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد . که مصرف روزانه ۱ گرم Caralluma Fimbriata به مدت دو ماه منجر به کاهش وزن و سطح گرسنگی در مقایسه با گروه کنترل شد . (۱۵ منبع مورد اعتماد).

زردچوبه و کاهش وزن


زردچوبه ادویه ای است که به خاطر طعم ، رنگ پر جنب و جوش و خواص دارویی قوی مورد احترام است.

بیشتر فواید سلامتی آن به وجود کورکومین نسبت داده می شود . یک ماده شیمیایی که به دلیل تأثیر آن بر همه چیز از التهاب گرفته تا کاهش وزن به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است .

یک مطالعه بر روی ۴۴ فرد دارای اضافه وزن نشان داد . که مصرف کورکومین دو بار در روز به مدت یک ماه در افزایش چربی ، کاهش چربی شکم و افزایش وزن تا ۵ was م effectiveثر است . (۱۶ منبع معتبر).

به طور مشابه ، یک مطالعه روی حیوانات نشان داد . که مکمل کورکومین به مدت ۱۲ هفته در موش ها با مسدود کردن سنتز چربی ، وزن بدن و چربی بدن را کاهش می دهد . (۱۷ منبع معتبر).

با این حال ، به خاطر داشته باشید که در این مطالعات از مقدار متمرکز کورکومین ، بسیار بیشتر از مقدار موجود در یک دوز معمولی زردچوبه استفاده می شود .

تحقیقات بیشتری برای بررسی چگونگی تأثیر زردچوبه بر کاهش وزن مورد نیاز است.

فلفل سیاه


فلفل سیاه یک ادویه رایج خانگی است که از میوه خشک Piper nigrum ، تاک گلدار بومی هند گرفته شده است.

این ماده حاوی ترکیبی قوی به نام پیپرین است که هم طعم تند و هم اثرات احتمالی کاهش وزن را تأمین می کند .

یک مطالعه نشان داد . که مکمل پیپرین به کاهش وزن بدن موش های صحرایی با رژیم غذایی پرچرب کمک می کند ، حتی بدون تغییر در مصرف غذا . (منبع ۱۸ مورد اعتماد).

یک مطالعه لوله آزمایش همچنین نشان داد . که پیپرین به طور موثر از تشکیل سلول های چربی جلوگیری می کند (منبع ۱۹).

متأسفانه ، تحقیقات فعلی هنوز محدود به مطالعات لوله آزمایش و حیوانات است.

مطالعات بیشتری برای تعیین چگونگی تاثیر پیپرین و فلفل سیاه بر کاهش وزن در انسان مورد نیاز است.

Gymnema Sylvestre


Gymnema sylvestre گیاهی است که اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای کمک به کاهش سطح قند خون مورد استفاده قرار می گیرد .

با این حال ، برخی تحقیقات نشان می دهد . که ممکن است برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند نیز مفید باشد.

این ماده حاوی ترکیبی به نام ژیمنمیک اسید است که می تواند به کاهش شیرینی غذاها برای دفع هوس های قندی کمک کند . (منبع ۲۰ اعتماد).

در واقع ، یک مطالعه به این نتیجه رسید . که مصرف Gymnema sylvestre اشتها و مصرف غذا را در مقایسه با گروه کنترل کاهش می دهد . (منبع ۲۱ اعتماد).

یک مطالعه سه هفته ای روی حیوانات نیز نشان داد . که خوردن این گیاه به حفظ وزن بدن در موش های صحرایی با رژیم غذایی پرچرب کمک می کند . (منبع ۲۲ مورد اعتماد).

دارچین برای کاهش وزن


دارچین یک ادویه معطر است که از پوست داخلی درختان در جنس Cinnamomum تهیه می شود.

سرشار از آنتی اکسیدان است و چندین فایده برای سلامتی دارد. برخی مطالعات حتی نشان داده اند که دارچین می تواند کاهش وزن را افزایش دهد.

این به ویژه در تثبیت قند خون موثر است . که ممکن است به کاهش اشتها و گرسنگی کمک کند . (منبع ۲۳ اعتماد).

مطالعات نشان می دهد . که یک ترکیب خاص موجود در دارچین می تواند اثرات انسولین را تقلید کند و به انتقال قند از جریان خون به سلول های شما کمک می کند تا به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد . (منبع ۲۴ ، ۲۵ منبع معتبر)

دارچین همچنین ممکن است سطح برخی از آنزیم های گوارشی را کاهش دهد تا تجزیه کربوهیدرات ها را کند کند . (۲۶ منبع مورد اعتماد).

در حالی که این اثرات می تواند اشتها را به طور بالقوه کاهش دهد و منجر به کاهش وزن شود ، تحقیقات بیشتری برای مطالعه اثرات دارچین به طور مستقیم بر وزن مورد نیاز است .

عصاره دانه قهوه سبز


عصاره دانه قهوه سبز معمولاً در بسیاری از مکمل های کاهش وزن یافت می شود.

این محصول از دانه های قهوه که بو داده نشده اند و دارای اسید کلروژنیک بالایی است ساخته شده است ، که تصور می شود تاثیرات بالقوه آن در کاهش وزن را نیز در بر دارد.

یک مطالعه نشان داد که مصرف قهوه سبز باعث کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و چربی شکم در ۲۰ شرکت کننده می شود ، حتی بدون تغییر در میزان کالری دریافتی . (منبع ۲۷ مورد اعتماد).

بررسی دیگر سه مطالعه به این نتیجه رسید که عصاره دانه قهوه سبز به طور متوسط ۵.۵ پوند (۲.۵ کیلوگرم) وزن بدن را کاهش می دهد. با این حال ، محققان اشاره کردند که کیفیت و اندازه مطالعات موجود تا حدودی محدود است (۲۸ منبع معتبر).

بنابراین ، برای ارزیابی اثربخشی دانه قهوه سبز در کاهش وزن ، مطالعات بیشتری با کیفیت بالا مورد نیاز است.

کاهش وزن و زیره سبز


زیره سبز ادویه ای است که از دانه های خشک شده و آسیاب شده Cuminin cyminum ، یک گیاه گلدار از خانواده جعفری تهیه می شود.

این میوه به دلیل طعم آجیلی متمایزش مشهور است اما دارای مزایای سلامتی است ، از جمله پتانسیل تسریع کاهش وزن و چربی سوزی.

یک مطالعه کوچک و سه ماهه نشان داد زنانی که ماست با ۳ گرم زیره را دو بار در روز مصرف کردند نسبت به گروه کنترل وزن و چربی بیشتری از دست دادند (۲۹ منبع معتبر).

به طور مشابه ، یک مطالعه هشت هفته ای گزارش داد که بزرگسالانی که سه بار در روز مکمل زیره مصرف می کردند ۲.۲ پوند (۱ کیلوگرم) بیشتر از کسانی که دارونما مصرف می کردند (۳۰ منبع معتبر).

هل


هل یک ادویه بسیار گران قیمت است که از دانه های یک گیاه در خانواده زنجبیل تهیه می شود.

از آن در سراسر جهان در آشپزی و پخت استفاده می شود ، اما ممکن است از کاهش وزن نیز پشتیبانی کند.

یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که پودر هل به کاهش چربی شکم در موش ها در رژیم غذایی پرچرب و دارای کربوهیدرات بالا کمک می کند (منبع ۳۱).

به طور مشابه ، یک مطالعه روی حیوانات دیگر نشان داد که هل سیاه به طور خاص در کاهش چربی شکم و کل چربی بدن در موش های دارای رژیم غذایی پرچرب م (ثر است (منبع ۳۲ مورد اعتماد).

متأسفانه ، بیشتر تحقیقات در مورد کاهش وزن هل به مطالعات حیوانی محدود می شود.

تأثیر هل بر کاهش وزن در انسان هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

نحوه استفاده ایمن از گیاهان دارویی


هنگامی که به عنوان چاشنی برای غذاها استفاده می شود ، گیاهان و ادویه های فوق می توانند فواید فزاینده ای برای سلامتی با حداقل خطر عوارض جانبی ایجاد کنند.

فقط زیاده روی نکنید بیش از یک قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) در روز مصرف نکنید و حتماً آنها را با غذاهای کامل غنی از مواد مغذی ترکیب کنید تا به کاهش وزن بیشتر کمک کند.

اگر گیاهان را به شکل مکمل مصرف می کنید ، مهم است که از دوز توصیه شده روی بسته بندی برای جلوگیری از عوارض جانبی استفاده کنید.

علاوه بر این ، اگر بیماری های زمینه ای دارید یا از داروها استفاده می کنید ، بهتر است قبل از شروع هرگونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

اگر عوارض جانبی منفی یا علائم حساسیت غذایی را تجربه کردید ، بلافاصله مصرف آن را متوقف کرده و با یک پزشک متخصص مورد اعتماد مشورت کنید.

خلاصه


هنگامی که به عنوان چاشنی استفاده می شود ، اکثر گیاهان و ادویه جات حداقل خطر عوارض جانبی را دارند. در فرم مکمل ، بهتر است به دوز توصیه شده پایبند باشید تا از واکنش های ناخواسته جلوگیری کنید.

خط پایانی


علاوه بر افزودن طعم طعم به غذاهای مورد علاقه ، بسیاری از گیاهان و ادویه جات ترشی جات را افزایش داده ، چربی سوزی را افزایش داده و احساس سیری را افزایش می دهد.

تنوع کابینت ادویه جات یک راه ساده و آسان برای کاهش وزن با حداقل تلاش است.

مطمئن شوید که این گیاهان را با یک رژیم غذایی مناسب ، متعادل و یک شیوه زندگی سالم ترکیب کنید تا با کاهش وزن کمترین ضرر را داشته باشید.

سخن نویسنده

اکثر ادویه های نام برده شده در مقاله بالا که از معتبرترین مقالات بین الملل محسوب می شود همون ادویه های استفاده شده در چای ماسالا ۲۰۲۰ هست پس در نتیجه برای کاهش وزرن میتونید با خیال راحت از چای ماسالا ۲۰۲۰ نوش جان کنید و لذت ببرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *