چای ماسالا

چای ماسالا و آلرژی

تاثیر چای ماسالا بر آلرژی یا حساسیت. آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن به ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست .

چای ماسالا و آلرژی یا حساسیت!! آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن به ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. این مواد خارجی آلرژن نامیده می شوند که شامل غذاهای خاص, گرده گل, یا شوره حیوانات خانگی می باشند. وظیفه سیستم ایمنی بدن شما مبارزه با عوامل بیماری زا است. سیستم ایمنی این کار را با حمله به هر چیزی که فکر کند بدن شما را به خطر می ندازد انجام می دهد. بسته به نوع ماده حساسیت زا پاسخ سیستم ایمنی ممکن است علائمی مانند التهاب, عطسه یا علائم دیگری را ایجاد کند. آلرژی امری شایع است. در این پست قصد داریم آلرژی های مختلف, علائم و تاثیر چای ماسالا بر آلرژی ها را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع آلرژی ها

آلرژی های غذایی

آلرژی غذایی می تواند باعث تورم, کهیر, حالت تهوع, خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد متوجه شود که به آلرژی غذایی دچار شده است. اگر بعد از غذا واکنش جدی نشان دادید و از دلیل آن مطمئن نیستید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی های فصلی

علائم حساسیت فصلی (تب یونجه) شبیه به سرماخوردگی است. این علائم شامل احتقان, آبریزش بینی و تورم چشم هستند. در بیشتر موارد می توانید این علائم را در خانه درمان کنید. در صورت شدت یافتن علائم به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی شدید

آلرژی شدید باعث آنافیلاکسی می شود که یک وضعیت اضطراری است. این وضعیت منجر به مشکلات تنفسی, سبکی سر و از دست دادن هوشیاری است. اگر بعد از تماس با ماده حساسیت زا این علائم را تجربه کردید سریعا به دنبال کمک پزشکی باشید.

آلرژی پوستی

آلرژی های پوستی ممکن است از علائم آلرژی های دیگر باشد یا ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا رخ دهد. به عنوان مثال خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید علائم مختلفی ایجاد می کند. این علائم ممکن است احساس گزگز در دهان و گلو باشد یا باعث خارش پوست شود.

با این حال درماتیت تماسی (Contact Dermatitis) در نتیجه تماس مستقیم پوست با یک ماده حساسیت زا ایجاد می شود. انواع آلرژی های پوستی عبارتند از :

 • راش : مناطقی از پوست تحریک شده, قرمز یا متورم است و دردناک یا همراه با خارش است.
 • اگزما : لکه های پوستی ملتهب شده و ممکن است خارش یا خونریزی داشته باشد.
 • درماتیت تماسی : لکه های قرمز و خارش دار پوست تقریبا بلافاصله پس از تماس با ماده حساسیت زا ایجاد می شوند.
 • گلو درد : حلق یا گلو تحریک یا ملتهب می شود.
 • کهیر : جوش های قرمز, خارش دار و برجسته در اندازه ها و اشکال مختلف در سطح پوست ایجاد می شود.
 • تورم چشم ها : چشم ها ممکن است آبریزش یا خارش داشته و پف کرده به نظر برسند.
 • خارش : تحریک یا التهاب در پوست وجود داشته باشد.
 • سوزش : التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس گزش روی پوست می شود.

دلایل آلرژی

محققان دقیقا مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی بی خطر به بدن وارد می شود سیستم ایمنی بدن واکنش آلرژیک ایجاد می کند. آلرژی ها یک جز ژنتیکی دارند که به این معناست که والدین می توانند آن ها را به فرزندان خود منتقل کنند. با این حال آلرژی های عمومی از طریق ژنتیک منتقل می شوند. به عنوان مثال اگر مادر شما به صدف دریایی حساسیت دارد لزوما به این معنی نیست که شما نیز به این ماده حساسیت خواهید داشت. انواع متداول آلرژن ها عبارتند از :

 • محصولات حیوانی : شامل شوره حیوانات خانگی, گرد و غبار ضایعات کنه و سوسک
 • داروها : داروهای پنی سیلین و سولفا
 • خوراکی ها : آلرژی به گندم, آجیل, شیر, صدف و تخم مرغ
 • نیش حشرات : شامل زنبورهای عسل, زنبورهای وحشی و پشه ها
 • کپک : اسپورهای منتقل شده از طریق هوا
 • گیاهان : گرده های چمن, علف های هرز و درختان, رزین گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی
 • سایر مواد حساسیت زا : لاتکس که معمولا در دستکش ها استفاده می شود. فلزاتی مانند نیکل

آلرژی های فصلی که به آن تب یونجه نیز می گویند از جمله آلرژی های رایج هستند که به علت آزاد شدن گرده گیاهان اتفاق می افتد. این آلرژی باعث خارش چشم, آبریزش از چشم و بینی و سرفه می شود.

جلوگیری از علائم

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی وجود ندارد. اما روش هایی وجود دارد که می تواند از بروز علائم جلوگیری کند. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی پرهیز از مواد حساسیت زا است که باعث ایجاد آنها می شود. اجتناب موثرترین راه جلوگیری از علائم آلرژی غذایی است. از مصرف غذاهایی که حاوی مواد حساسیت زا هستند خودداری کنید. اگر نمی دانید مواد تشکیل دهنده غذایی چیست در مورد آن سوال کنید یا اگر از غذاهای بسته بندی شده کارخانه ای استفاده می کنید حتما برچسب آن را بخوانید.

از آلرژی های فصلی, تماسی و سایر حساسیت ها بسته به مکان و نوع آلرژن می توان جلوگیری کرد. به عنوان مثال اگر به گرد و غبار حساسیت دارید می توانید با نصب فیلترهای مناسب هوا در خانه, تمیز کردن مجاری هوا و به طور مرتب غبارگیری خانه به کاهش علائم کمک کنید.

چای ماسالا و آلرژی

چای ماسالا با ادویه‌های معطر تهیه میشود که هرکدام فواید سلامتی زیادی دارند . این چای ماسالا دارای چندین مزیت است که نباید از دست داد. برخی از ادویه‌های رایج شامل زنجبیل، هل، دارچین، میخک و فلفل سیاه هستند.

فواید سلامتی چای ماسالا

موارد زیر بهترین مزایای سلامتی چای ماسالا است :

از سرما خوردگی و گرفتگی بینی جلوگیری می‌کند

خاصیت ضد التهابی، ضد قارچ و ضد باکتریایی چای ماسالا از سرماخوردگی و احتقان بینی جلوگیری می‌کند. میخک و زنجبیل تقویت کننده ایمنی نیز به شما کمک می‌کند تا سرفه را دور نگه دارید. مطمئناً یک لیوان چای ماسالا در روز باعث می‌شود احساس عاری از سرماخوردگی به وجود بیاید. اگر از سرماخوردگی رنج می‌برید، یک لیوان چای ماسالا باعث می‌شود احساس بهتری پیدا کنید و زودتر بهبود پیدا کنید.

اثر چای ماسالا بر آلرژی

خواص ضد التهابی

تمام ادویه‌های مورد استفاده در تهیه این نوشیدنی با هم کار می‌کنند و تأثیر عمیقی بر بدن دارند. چای ماسالا دارای اثرات ضدالتهابی است که بیشتر از زنجبیل حاصل می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد زنجبیل تأثیر مثبتی در کاهش التهاب در بدن دارد. میخک ماده دیگری است که دارای تأثیرات مشابهی است. این دو ادویه همچنین به عنوان دارو‌های ضد درد موثرند .

سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

برای سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. میخک و دارچین شما را قوی‌تر می‌کند. این خط دفاع را ایجاد می‌کند که اجازه عبور عفونت‌ها را نمی‌دهد. کیفیت دارویی این نوشیدنی خوشمزه، آن را به یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های سلامتی تبدیل کرده است.

کمک به هضم

ادویه‌های مورد استفاده در چای ماسالا، به خصوص میخک و هل کمک به فرآیند هضم است. با افزودن زنجبیل به مخلوط، اثرات آن دارویی‌تر می‌شود. خاصیت آرام بخش و طراوت بخش را روی بدن می‌گذارد. هضم با کمک هل باعث افزایش تولید بزاق می‌شود.

خواص ضد اکسید کننده

پایه چای ماسالا چای سیاه است. این ماده دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی است. همچنین هل و میخک مورد استفاده در نوشیدنی برای کاهش سطح کلسترول شناخته شده است. این به نوبه خود، افزایش میزان کلسترول خوب را نشان می‌دهد. این باعث کاهش تشکیل پلاک می‌شود که باعث انسداد می‌شود و منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود. این ادویه‌ها به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می‌کنند.

عوارض جانبی و آلرژی‌های چای ماسالا

در حالی که چای ماسالا به دلیل فواید بیشماری شناخته شده است، اما باید در حد اعتدال مصرف شود. با داشتن چای سیاه به عنوان پایه آن، کافئین دارد که ممکن است هنگام مصرف مقدار زیادی بر بدن تأثیر منفی بگذارد. این می‌تواند به حالت تهوع و بی قراری منجر شود. همیشه می‌توانید با انتخاب چای ماسالا بدون کافئین، مصرف کافئین را کاهش دهید. از آنجایی که در چای ماسالا ادویه‌های زیادی وجود دارد، بهتر است از زنان باردار اجتناب کنند. این مواد در صورت مصرف مقادیر زیاد ممکن است عدم تعادل هورمونی در بدن ایجاد کنند.

خواص چای ماسالا و درمان آلرژی ها

همانطور که در این مقاله خواندیم چای ماسالا بخاطر ترکیبات گیاهی که دارد برای درمان بسیاری از آلرژی ها مفید است . بنابراین در حال حاضر که در فصل پاییز هستیم و رواج آلرژن ها در این فصل بیشتر است از خوردن چای ماسالا غافل نشویم .

One thought on “چای ماسالا و آلرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *