چای و کم خونی

چای و کم خونی

چای یکی از بهترین و پرمصرف ترین نوشیدنی های حال حاضر مردم جهان است. نوشیدنی که ممکن است در تمام اوقات شبانه روز مورد استفاده قرار گیرد. بیماری کم خونی نیز با مصرف بیش از حد چای ارتباط دارد، یعنی چای و کم خونی بهم مرتبطند. بیماری کم خونی نیز می تواند عوارض بسیاری برای افراد ایجاد کند و اختلالات متفاوتی در عملکرد اعضای مختلف بدن به وجود آورد.

کم خونی بر اثر کمبود موادی مانند آهن، ویتامین و پروتئین در بدن ایجاد می شود که مصرف پروتئین و ویتامین را می توان با خوردن مواد مغذی مختلف جبران کرد. اما فقر آهن را باید با توجه به نکاتی جبران کرد. زیرا مصرف برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها مانع جذب آهن توسط اعضای بدن می شوند.

تاثیرش بر میزان جذب آهن و ایجاد بیماری کم خونی

همانطور که همه می دانیم خانم ها به دلایلی همچون عادت ماهیانه و بارداری بیشتر از آقایان دچار کم خونی می شوند. در این میان باید به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که هم خانم ها و هم آقایان می توانند بر اثر عواملی همچون جراحی، خونریزی های معده و … دچار کم خونی های شدید شوند.

چای و کم خونی

در این میان برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها مانع جذب این آهن ها می شوند. چای یکی از این نوشیدنی ها است. این نوشیدنی دارای مقدار زیادی تانن می باشد. این ماده مانع جذب آهن و کلسیم موجود در غذاهای مختلف می شود. چای و کم خونی بهم مرتبط هستند و نوشیدن زیاد چای باعث کم خونی می شود.

با این حال می توانیم، بگوییم که با وجود مانعی مانند تانن، باز هم مواد غذایی که آهن زیادی دارند، می توانند از کم خونی بدن جلوگیری کنند.

قابل ذکر است که جذب آهن توسط روده و دستگاه گوارش به کندی صورت می گیرد. به همین دلیل باید تا حد ممکن این نوشیدنی را دیرتر و یا به مقدار کمتر مصرف کرد.

گفتنی است علائمی مانند خستگی، سرگیجه، ضعف شدید، سردرد و …  ناشی از فقر آهن در بدن و کم خونی هستند. در رابطه با ارتباط چای و کم خونی نیز باید بگوییم که افراد بهتر است از زمان مصرف و مقدار مصرف این نوشیدنی مطلع شوند.

ابتدا اینکه افراد بهتر است بعد از خوردن وعده های غذایی از مصرف این نوشیدنی خودداری کنند. در این میان اگر میل به نوشیدن آن دارند، باید حتما میان نوشیدن این نوشیدنی گیاهی تا صرف وعده غذایی خود دو تا سه ساعت فاصله ایجاد کنند تا روده ها تمام آهن موجود در غذاها را جذب کنند. این افراد همچنین می توانند از چای بسیار کمرنگی استفاده کنند تا تانن موجود در آن کم باشد.

نوشیدن چای پررنگ سبب کم خونی میشود -

خواص چای سفید در این مورد

مصرف چای سفید مانند چای سبز و چای سیاه موجب کمخونی نمی شود

اما زیاده روی در مصرف آن در طولانی مدت ممکن است جذب آهن را کمی کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *