زنجبیل برای پوست

خواص زنجبیل برای پوست

خواص زنجبیل برای پوست

زنجبیل انواع ویتامین ها نظیر ویتامین C، B1، B2، A و نیاسین را در خود دارد. مواد معدنی آن متشکل از کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، سدیم، پتاسیم، روی و … است. همچنین در آن می توان مواد موثری نظیر تریپتوفان، ترئونین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین و والین که همگی از آمینو اسیدهای ارزشمند هستند را یافت. مواد دیگری در زنجبیل یافت می شود که نام بردن آنها، این مقاله را بیشتر به یک مقاله پزشکی تبدیل خواهد کرد. هدف از ارائه این اطلاعات محدود در مورد مواد تشکیل دهنده و خواص زنجبیل برای پوست و زیبایی بود تا از ارزشمند بودن این گیاه شفابخش در سلامت و زیبایی باخبر شوید.

اما بدانید…

اما جالب است بدانید این گیاه جایگاه ویژه ای هم در زیبایی دارد. و این نکته رابطه مستقیمی با مواد تشکیل دهنده آن دارد. امروزه خواص ویژه این گیاه ارزشمند برای پوست و مو به اثبات رسیده. به نحوی که حتی در صنایع بهداشتی و آرایشی از عصاره آن استفاده می شود.در ادامه با چند خواص زنجبیل برای پوست آشنا میشویم.


زنجبیل:  ضد جوش و آکنه

یکی از خواص زنجبیل ضد عفونی کننده طبیعی پوست است. از این رو می تواند برای درمان جوش های چرکی و آکنه مورد استفاده قرار بگیرد. این خاصیت زنجبیل به نابود کردن میکروب ها و باکتری های فعال روی سطح پوست کمک کرده و از گسترش آکنه و جوش جلوگیری کرده و در بهبود آنها نیز بسیار موثر خواهد بود.

خواص زنجبیل: ضد لک و ضد اسکار

این خواص زنجبیل برای پوست بسیار محبوب است. این گیاه به دلیل تاثیرات مستقیمی که روی رنگ دانه های پوست دارد در کمرنگ کردن لک های پوستی نیز تاثیر چشمگیری خواهد داشت. برای هماهنگ تر کردن رنگ اسکارهای به وجود آمده روی سطح پوست. می توان از این گیاه استفاده کرد.

خواص زنجبیل: قوام دهنده پوست

زنجبیل قوام دهنده پوست است. این خاصیت زنجبیل برای پوست، به خاطر وجود انواع ویتامین ها، مواد معدنی و مغذی است که باعث تغذیه عمقی پوست شده و حالت افتادگی و شل بودن پوست را از بین ببرد.

خواص زنجبیل:ضد پیری پوست

زنجیل به دلیل خواص آنتی اکسیدانی قوی که در ترکیبات خود دارد می تواند با رادیکال های آزاد که دلیل اصلی ایجاد چین و چروک روی پوست هستند مبارزه کند و از افزایش رادیکال های آزاد جلوگیری کند که به همین دلیل به رفع چین و چروک های پوست نیز کمک می کند.

خواص زنجبیل برای پوست و مو - چطور

عواض زنجبیل

در کنار خواص بینظیر زنجبیل برای پوست به چند مورد عوارض آن نیز اشاره میکنیم…

یک محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره عوارض ناشی از مصرف زنجبیل میگوید: افراد گرم‌مزاج نباید در مصرف زنجبیل زیاده‌روی کنند همچنین زنجبیل در کودکان زیر ۲ سال نیز باید با احتیاط مصرف شود؛ استفاده زیاد از زنجبیل موجب سوزش سرِدل می‌شود؛ افرادی که دچار سنگ کلیه هستند باید پیش‌ از مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت کنند.

ویاد آور میشود…

 و یادآور میشود: اشخاصی که داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین و وارفارین مصرف می‌کنند نیز نباید زنجبیل بخورند؛ مصرف زیاد و همزمان زنجبیل با دارو‌های قلبی، دیابت و فشار‌ خون تداخل ایجاد می‌کند بنابراین باید بین استفاده از این دارو‌ها با مصرف زنجبیل حداقل ۲ ساعت فاصله باشد؛ افراط در استفاده از زنجبیل می‌تواند باعث اختلالات سیستم عصبی مرکزی شود

درنتیجه در کنار خواص زنجبیل برای پوست و بدن از عوارض های ناشی از مصرف نادرست آن نیز باید آگاه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *