قهوه برای کودکان مضر است

قهوه برای کودکان مضر است؟

آیا مصرف قهوه برای کودکان مضر است؟برخلاف باور عمومی، قهوه جلوی رشد بچه‌ها را نمی‌گیرد. اما عوارض جانبی دیگری وجود دارد. که ثابت شده تأثیرات منفی بر کودکان و نوجوانان دارد.

مثلاً آن‌ها را بدخلق کند، خوابشان را به هم بریزد و منجر به سوء رفتار مثلاً انجام کارهای خطرناک و رفتارهای تهاجمی شود.

همچنین قهوه می‌تواند برخی از بچه‌ها را پریشان و مضطرب کند یا حتی به آن‌ها حالت تهوع بدهد. قهوه می‌تواند ضربان قلب و فشارخون کودکان را تغییر بدهد. در برخی موارد، مصرف زیاد کافئین ممکن است به بچه‌ها احساسی مشابه مصرف داروهای غیرمجاز را بدهد.

در ادامه به برخی از عوارض آن اشاره کرده‌ایم. و درمیابیم که آیا مصرف قهوه برای کودکان مضر است؟

قهوه برای کودکان مضر است؟پوسیدگی دندان

قهوه اسیدی است. نوشابه‌های اسیدی می‌توانند با ضعیف کردن دندان‌ها به سلامت دهان آسیب بزنند و موجب سست شدن مینای دندان و افزایش احتمال پوسیدگی آن شوند. بچه‌ها بیشتر در معرض پوسیدگی دندان هستند چون مینای دندان دائمی کودک سال‌ها طول می‌کشد تا استحکام لازم را پیدا کند. بچه‌هایی که قهوه می‌نوشند بیشتر از بزرگسالان در معرض مشکلات دهان و دندان هستند.

مصرف قهوه آسیب به استخوان کودکان

قهوه برای کودکان مضر است؟

قهوه ادرارآور است و تولید ادرار را افزایش می‌دهد. افزایش ادرار موجب از دست رفتن کلسیم از بدن می‌شود که می‌تواند پوکی استخوان را به دنبال داشته باشد. ضمناً قهوه دارای مقادیر زیادی کافئین است که کلسیم را از بدن می‌گیرد. به ازای هر ۱۰۰ میلی‌گرم قهوه‌ی هضم شده. ۶ میلی‌گرم کلسیم از دست می‌رود. برای رشد استخوان‌های کودک، کلسیم بسیار ضروری است.

قهوه برای کودکان مضر است؟بیخوابی

بچه‌های سنین ۵ تا ۱۲ سال حداقل به ۱۱ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند و نوجوانان هم به ۹ تا ۱۰ ساعت خواب. تأمین این ساعت‌های خواب به نظر سخت نمی‌آید. اما با در نظر گرفتن برنامه‌های شلوغ و زود از خواب بیدار شدن‌ها گاهی واقعاً نمی‌توان این میزان خواب را تأمین کرد. خیلی از بچه‌ها برای افزایش سطح انرژی طی روز از قهوه استفاده می‌کنند اما این می‌تواند منجر به کمبود خوابشان شود. قهوه محرکی است که نسبت به نوشابه‌های گازدار، ۵ برابر بیشتر کافئین دارد و کافئین نیز می‌تواند تا ۸ ساعت هم در بدن بماند. حضور کافئین در بدن باعث به هم خوردن ریتم شبانه‌روزی می‌شود. بنابراین بهتر است کودکان و نوجوانان از مصرف قهوه اجتناب کنند.

تفاوت تأثیر کافئین بر دختربچه‌ها و پسربچه‌ها

محققان دریافته‌اند کافئین بر دخترها و پسرها قبل از سن بلوغ، تأثیر مشابهی دارد. اما بعد از بلوغ تفاوت‌هایی در این تأثیر از جهت جنسیت دیده می‌شود. به طور کلی پسربچه‌ها نسبت به دختربچه‌ها واکنش قوی‌تری نسبت به کافئین نشان می‌دهند.

ضربان قلب در پسرها در واکنش به کافئین کاهش بیشتری دارد و فشارخون دیاستولیک در دخترها در واکنش به کافئین، بیشتر افزایش می‌یابد. به گفته‌ی دانشمندان، فاکتورهای روحی و روانی، تفاوت‌های هورمونی و فیزیولوژیکی می‌توانند دلیل این تفاوت باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *