چای سبز در دوران شیردهی

چای سبز در دوران شیردهی

چای سبز در دوران شیردهی مجاز است یا خیر؟

کافئین یکی از غذاهای محدود در طول شیردهی است. بزرگان خانواده به شما توصیه می کنند به جای قهوه صبحگاهی، یک نوشیدنی سالم مانند چای سبز میل کنید. اما آیا در چای سبز کافئین وجود دارد یا خیر؟

چای سبز یک محصول گیاهی است که حاوی کافئین، پلی فنل و تانن است.

یا نوشیدن چای سبز برای زنان شیرده ضرر دارد؟

مصرف متوسط چای سبز در طول شیردهی امن است. اما مصرف بیش از حد به عوارض زیر منجر می شود:

مصرف چای سبز باعث تشدید ناراحتی گوارشی و ایجاد یبوست در زنان شیرده می شود.

چای سبز در دوران شیردهی باعث کم شدن شیر مادر می شود. می توانید با افزایش مصرف چای سبز در طول روز، خشک شدن شیر خود را مشاهده کنید.

مصرف بیش از حد چای سبز برای مادران شیرده به هیچ عنوان مجاز نیست. نوشیدن چای سبز در طول شیردهی باعث ناراحتی و بهانه گیری نوزاد و حرکات بیش از حد روده می شود.

کم ترین مقدار دارو نیز در بدن بر کیفیت شیر مادر تاثیر منفی می گذارد. هر چه مادر می خورد، پس از شش ساعت به نوزاد می رسد. مصرف بیش از حد چای سبز باعث می شود شیر مادر کافئین را جذب کند. کافئین باعث تحریک نوزاد شیرخوار می شود. در این حالت نوزاد بی قرار می شود و خوابش به هم می ریزد. بنابراین، مصرف بیش از حد کافئین برای مادران شیرده توصیه نمی شود زیرا باعث بی خوابی نوزاد می شود.

مصرف چای سبز توسط نوزادان بسیار خطرناک است زیرا سوخت و ساز آهن را مختل کرده و منجر به کم خونی میکروسیتیک می شود. محتوای تانن موجود در چای سبز مانع از جذب آهن در دستگاه گوارش می شود. قبل از مصرف چای سبز با دوز بالا با پزشک مشورت کنید.

چه مقدار چای سبز در دوران شیردهی مجاز است؟

هشت اونس چای سبز (یک فنجان متوسط) حاوی ۴۸ میلیگرم کافئین است. به همین دلیل پزشکان روزانه بیش از دو تا سه فنجان کوچک چای سبز را برای مادران شیرده (۳۰۰ میلیگرم) که عادت به خوردن آن دارند، توصیه نمی کنند.  مصرف بیش از ۷۵۰ میلی گرم چای سبز در روز باعث می شود شیر مادر کافئین را جذب کرده و به کودک منتقل کند و در نهایت عوارضی را که توضیح دادیم برای فرزند دلبندتان ایجاد نماید.

نکاتی برای مادران شیرده در خصوص چای سبز

– اکثر چای ها حاوی کافئین هستند. از این رو، بهتر است از مصرف آن ها اجتناب کنید. اما اگر می خواهید یک فنجان چای گرم برای سرزنده شدن بخورید بهتر است چای های گیاهی را انتخاب کنید. برخی از آنها مانند :

چای شنبلیله

رازیانه

چای تمشک

چای سفید

بابونه

زنجبیل

قاصدک چای

چای میوه گل رز

نعنا

به افزایش تولید شیر نیز کمک می کند. حتی چای سبز بدون کافئین نیز در بازار موجود است.

– اکثر چای سبزها ترکیبی از گیاهان دیگر است. ترکیب چند گیاه می تواند بر تولید شیر مادر تاثیر بگذارند. بنابراین، در هنگام انتخاب عطر و طعم چای سبز مراقب باشید. از گیاهان مضر بپرهیزید و چای خود را عاقلانه انتخاب کنید.

خواص چای سبز

مصرف چای سبز در دوران شیردهی، مفید یا مضر؟ | چای2020

در کنار مضراتی که گفتیم چای سبز فواید زیادی نیز برای بدن دارد و ما تاکیدمان بر این است که تا حداقل شش ماه بعد از زایمان مصرف آن را کاهش دهید و بعد دوباره می توانید بیشترش کنید. فواید چای سبز عبارتند از:

  • بهبود عملکرد شناختی
  • تحریک کاهش وزن
  • درمان اختلالات معده
  • جلوگیری از سردرد
  • تحریک سیستم عصبی مرکزی
  • جوانساز پوست
  • کمک به کاهش پوسیدگی دندان و درمان بیماری لثه

کلام آخر

همان طور که ملاحظه کردید چای سبز حاوی کافئین است و مصرف طولانی مدت آن باعث بی قراری، تحریک پذیری، سردرد، بی خوابی، تپش قلب و سرگیجه می شود. همچنین ممکن است بر دستگاه گوارشی تاثیر منفی بگذارد و در دوران شیردهی می تواند برای نوزاد شما خطرناک باشد. به علاوه چای سبز به عنوان داروی ضد انعقاد عمل کرده و خطر خونریزی را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید، که به جز در دوران شیردهی و بارداری، چای سبز می تواند یک نوشیدنی مطلوب و سالم باشد. اما در هر حال باید اعتدال را در هر نوع خوراکی رعایت کنید و بیش از اندازه مصرف نکنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *