چای ماسالا و عوامل درمانی سرطان

چای ماسالا عامل درمانی سرطان

میتوان چای ماسالا را یکی از عامل درمانی سرطان و تومور نامید.

التهاب، که از طریق واسطه‌های التهابی در ناحیه تومور مشخص می‌شود، فرآیند‌های سرطانی ناشی از تومورزایی را از طریق مراحل پیشرفته تکثیر، آنژیوژنز (رگ‌زایی) و متاستاز تحریک می‌کند. بنابراین هریک از عواملی که بتواند التهاب را کاهش دهد، پتانسیل درمانی را در سرتاسر این زنجیره سرطانی دارد.
خاصیت “محافظت در برابر عوامل شیمیایی” مربوط به مواد غذایی موجود در یک رژیم خوراکی.اغلب به فیتوکمیکال‌ها مانند :ترپنوییدها و پلی فنول‌ها نسبت داده می‌شود. این ترکیبات در میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌های غلات یافت می شوند.
ادویه‌ها، موادی که حاوی غلظت‌های بالایی از این فیتوکمیکال‌های دارای عوامل بالقوه درمانی هستند، اخیرا به اندازه‌ی سه گروه دیگر مورد توجه قرار گرفته‌اند. استفاده‌ی ایمن از ادویه‌ها در رژیم غذایی و نوشیدنی‌ها سابقه طولانی دارد.


ادویه‌های بسیاری مانند: هل، دارچین، فلفل سیاه.میخک و زنجبیل به عنوان “محافظ در برابر عوامل شیمیایی” و “عوامل درمانی” .در بیماری سرطان نشان داده شده‌اند.

براساس مطالعات آزمایشگاهی (درون کشت‌گاهی) و حیوانی (درون بدنی)، هر یک از این ترکیبات خواص ضدالتهاب و ضد سرطان‌زایی نشان داده‌اند. بنابراین، چای ماسالا که حاوی ترکیبی از تمامی ادویه‌های فوق الذکر است، بیانگر یک “عامل خوشمزه‌ی محافظ در برابر عوامل شیمیایی” است.

ترکیبات چای ماسالا

مشخصه بو و طعم هر ادویه اغلب تحت تاثیر جز خاصی است؛ مثلا سینام‌آلدهید (دارچین)، پایپرین (فلفل سیاه) یا جینجرول (زنجبیل). عطرهای بسیار پیچیده مانند :میخک و هل .یک ترکیب غالب ندارند. اما ترکیبی متمایز از بسیاری از آن‌هاست. ترکیبات مفید بسیاری در ادویه ها وجود دارند .به طور مثال لیمونن، تیمول، سینام‌آلدهید، منتول و پینن‌ها؛ که باعث همپوشانی و یا تقویت خواص یکدیگر می‌شوند.

هل: 

هل ادویه‌ای بسیار معطر و متمایز و حاوی ۸ درصد اسانس روغنی است. ۸،۱ سینئول، آلفا-ترپینیل استات، لیمونن و میرسن به همراه بسیاری از ترپنوییدهای فرار دیگر از اجزای اصلی هل می‌باشند.
در مطالعه‌ای از نقش احتمالی هل در کاهش التهاب دستگاه گوارش رت‌ها حمایت شد؛ ترکیب اُکالیپتول (۸،۱-سینئول) موجود در هل باعث تسکین کولیت ناشی از مواد شیمیایی می‌شود. این ترکیب ترپنوییدی خاصیت ضدالتهابی .در پنجه‌ی متورم و ملتهب نمونه‌ رت نشان داده.

۱۸ خاصیت باورنکردنی هل سبز

دارچین

عصاره آبی خام چوب دارچین، رشد رده‌های سلولی سرطان .سیستم لنفوسیتی و سرطان خون را .در روشی وابسته به غلظت مهار می‌کند.

کلام آخر چای ماسالا و عامل درمانی سرطان


میوه‌ها و سبزیجات موجود در رژیم غذایی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند. فیتوکمیکال‌های میوه‌ها و سبزیجات باعث مهار یا سرکوب بسیاری از عوامل تومورزایی می‌‌شوند. مصرف ادویه‌ها، مخصوصا مصرف مقادیر بالای زردچوبه و گیاهان در چای ماسالا ممکن است باعث برخی از آن اثرات محافظتی شود.

در هند، معمولا شیر بعد از جوشیدن. به ترکیب چای ماسالا ضاف میشود. که باعث استخراج همزمان فیتوکمیکال‌های محلول در چربی و ترکیبات محلول در آب می‌شود. ممکن است ترکیبات خارجه در شیر. نسبت به ترکیبات خارجه در آب خالص. فواید بیشتری داشته باشند.اگرچه این موضوع هنوز به طور علمی اثبات نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *